Exkurze do čistírny odpadních vod v Hlinsku v Čechách

dokument publikován: 30.10.2013

Čištění odpadních vod je velice důležité pro zachování rovnováhy ve vodních ekosystémech. Jaká voda přitéká do čistírny a jak tato voda vypadá na konci procesu čištění? Jak se nechají využít kaly, které vznikají při čistění a co by se stalo, kdyby se odpadní voda nečistila? Na tyto otázky hledali odpovědi žáci 8. tříd při exkurzi do čistírny odpadních vod v Hlinsku. Rozdíl mezi vodou přitékající a vodou, která opouští čistírnu a pokračuje dále do nádrží na pitnou vodu, je na první pohled znatelný. Všichni jsme však byli velice překvapeni informací, že řeka by byla schopna si s nečistotami poradit docela dobře sama a že čištění může vést i k tomu, že v naprosto čisté vodě nemají vodní živočichové dostatek potravy. Pan vedoucí nám vysvětlil, proč je voda tak drahá a co vše musí podstoupit, než se dostane do našich domácností a co se sní děje po použití.
Vypracované referáty jsou důkazem, že žáci dobře pochopili, jak čistírna funguje, ale také, že práce na čistírně není vůbec jednoduchá.

Fotografie z exkurze naleznete v naší fotogalerii.

Renata Jarošová