Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou

dokument publikován: 19.5.2014

Ve středu 14. 5. 2014 navštívili žáci osmého ročníku Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou. Tato exkurze je součástí výuky literatury.

Muzeum knihy mapuje vznik a vývoj písma, jeho druhy, vynález knihtisku a knihu v proměnách historie téměř až do současnosti. Žáci nejprve vyslechli krátké vyprávění o prostorách zámku, kde je muzeum umístěno. Potom dostali pracovní listy a samostatně se vydali po stopách jednoho z největších vynálezů lidstva – knihy. V současné době je v muzeu k zhlédnutí i humorně pojatá výstava Staré pověsti české, což byl zajímavý bonus k samotné expozici. V muzeu jsme strávili asi dvě hodiny, nakoupili jsme suvenýry a s několika nadšenci vyběhli ještě ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelenou horu. Zbytek výpravy na nás počkal v cukrárně. Sladká tečka tedy završila dopolední exkurzi, jejíž zhodnocení proběhlo v následující hodině literatury. Muzeum pro nás bylo zajímavé také proto, že tato sezóna je jeho poslední.

B. Křivohlavá, M. Zrzavá