Výstava o Ležákách

dokument publikován: 17.6.2013

Dne 31. května 2013 se naše třída 5.B vypravila na výstavu Ležáky v galerii Doubravka. Něco nového jsme si přečetli z informačních panelů, které obsahovaly text v českém i anglickém jazyce a fotografie. Dozvěděli jsme se více např. o atentátu na R. Heydricha, kvůli kterému byly Ležáky i Lidice vypáleny, nebo že existovala vysílačka Libuše, v Ležákách byl tajný rozhlas a ještě více. Výstava byla zajímavá a naučná. Docela se mi líbila.

Běla Stejskalová, 5.B

 Ležáky byla osada ve východních Čechách u Pardubic. Od ledna do června 1942 odtud vysílala radiostanice (Libuše) paravýsadky Silver A. Za heydrichiády 24.6.1942 byla osada zničena, 43 dospělých obyvatel bylo zastřeleno, děti byly odvedeny do koncentračních táborů. V současném místě původní obce Ležáky je památník (je to národní kulturní památka).