Žáci šestého ročníku putovali Po stopách Keltů

dokument publikován: 7.10.2014

Ve čtvrtek 25. září navštívili žáci šestých tříd poutavou výstavu Po stopách Keltů, která v budově renesančního zámku v Nasavrkách velice výstižně mapuje keltskou kulturu na území českých zemí. V blízkosti města Nasavrky u vesnice Hradiště se okolo 3. století př. n. l. nacházelo zhruba 20 hektarové oppidum, jehož věrný interaktivní model mohli žáci shlédnout na výstavě.

Žáci byli seznamováni s řemeslnou výrobou (zpracování železa, výroba speciální keramiky s příměsí tuhy, mletí obilí) či s běžným životem příslušníků keltského kmene Bojů, jenž obýval naše území. Děti si mohli vyzkoušet skutečné mletí obilí ve speciálním rotačním mlýnku (žernov), sáhnout si na zbraně, potěžkat ochranný vojenský štít či na vlastní oči poznat keltské příbytky, výheň ke zpracování železné rudy či pec pro pálení keramiky. Celou expozicí provázela žáky svým zajímavým výkladem ochotná paní průvodkyně, která jim sdělila velké množství zajímavostí o životě příslušníků kmene Bojů.

Mgr. Marcela Vomelová

Mgr. Martin Ležák