1:1, proč ne?

30.1.2015
Poněkud tajuplný název uvozuje dnes tolik diskutované téma - využívání přenosných zařízení ve školské praxi.

Co to tedy znamená 1:1. Může to být výsledek sportovního utkání, nicméně v souvislosti s využitím přenosných ICT zařízení (např. tablety, chytré telefony atd.) se jedná o něco jiného.

Pokud hodláme efektivně a smysluplně využívat moderních zařízení je třeba, aby každý žák disponoval tímto zařízením -  jeden žák : jedno zařízení. To je první podmínka a lze konstatovat, že se k této metě velice blížíme. Při posledním průzkumu na začátku ledna 2015 bylo zjištěno, že vhodnými přenosnými zařízeními disponuje více než 77 % žáků 4. až 9. tříd. To je velmi vysoké číslo a vzhledem k vnějším okolnostem bude určitě stoupat. Škola má k dispozici tolik vlastních zařízení, že je může poskytnout v rámci výuky každému žákovi, který dané zařízení nevlastní nebo nechce ve škole používat.

Druhá spíše technická a organizační podmínka,  je možnost  připojit se kdekoliv ve škole  k vysokorychlostnímu internetu. I tuto podmínku splňujeme.

Nejdůležitější je však umět efektivně ve výchovně vzdělávacícm procesu moderní zařízení používat. Na tomto předpokladu stále pracujeme:

1. Všichni učitelé přenosná zařízení mají a umějí je používat.

2. Máme k dispozici interaktivní informační systém Edookit, který umožňuje nejen  hodnocení, komunikaci a veškerou školní administrativu. Informační systém v sobě integruje vzdělávací obsah, on- line hodnocení,  vzdělávací materiály. Pracujeme na tom, abychom tento systém propojili s dalšími aplikacemi a databázemi ( např. Google Apps, Sciodat atd.)

3. Na bázi informačního systému Edookit pracujeme na vytvoření sofistikovných vzdělávacích materiálů - propojení různých zdrojů, videí , interaktivních kvízů a gamifikovaných vzdělávacích programů (již nyní používáme programy Scientific Learning)..

4. Učime se využívat přenosná zařízení ke kreativní práci a spolupráci. Učíme se, jak školu nastavit tak, abychom každému žákovi mohli poskytovat vzdělávání "ušité" na míru schopnostem a předpokladům.

Především se musíme společně, učitelé i žáci,  naučit využívat moderní prostředky rozumně a s ohledem na to, že lidský kontakt nenahradí žádná, byť sebedokonalejší sociální síť.

Poznámka na závěr:

K poměru 1:1 se ještě často připisuje zkratka BYOD (Bring Your Own Device) - přines si své vlastní zařízení

Ota Benc - ředitel školy