Budoucí povolání

3.11.2019
Projektový den pro žáky devátých tříd

V 9. ročníku se žáci rozhodují o své budoucí profesní kariéře. Některé jejich představy jsou vzdálené realitě např. o výši platu, náplni práce u jednotlivých povolání. S nadsázkou se dá říct, že by chtěli vydělávat 30 tisíc a moc se u toho nenadřít.
Abychom jim více přiblížili skutečný svět práce, připravili jsme pro ně projektový den „Budoucí povolání“. Žáci se rozdělí do několika skupin a navštíví pracoviště, kde se seznámí s konkrétní firmou, pracovními pozicemi, které nabízí, prohlédnou si provoz. Tento rok měli žáci možnost navštívit domov důchodců v Havlíčkově Brodě, mateřskou školku, firmu Montero v Krucemburku, Městský úřad ve Ždírci nad Doubravou a školní laboratoře informačních technologií na průmyslové škole ve Žďáře nad Sázavou.

Domov důchodců

Žákyní se ujala ředitelka domova, společně s vedoucí zdravotní sestrou a vedoucí sociální pracovnicí. Od nich se dozvěděly informace o domově, o jednotlivých pracovních pozicích. Děvčata si mohla udělat praktický obrázek, zajímala je především výše platu a jakou školu musí vystudovat. Prohlédly si celé pracoviště. Zúčastnily se rukodělné aktivity společně se seniory. To se žákyním líbilo nejvíce. Po počátečních rozpacích si se seniory povídaly a společně pracovali.

Exkurze do Montero Krucemburk

V pátek 25.10. se vybraná skupina žáku 9. ročníků v rámci projektového dne kariérového poradenství vydala na exkurzi do firmy Montero Krucemburk zabývající se výrobou nábytku. Tato továrna má celkem 25 zaměstnanců a specializuje se výrobou postelí z masivu. Po příchodu do firmy nás uvítal pan Drdla, který nás provedl po jednotlivých provozech firmy. Nejprve nám představil sklad desek z masivu (spárovek), ze kterých se následně vyrábí nábytek. Dřevo se nejdříve egalizuje (sbrousí) do požadované tloušťky. Poté se naformátuje na požadovaný rozměr a polepí se štítky s údaji, které určují další opracování na počítačem řízených strojích. Dále jsme viděli postup povrchové úpravy jednotlivých dílů nábytku, systém montáže a balení pro zákazníka. Ke konci exkurze jsme šli do vzorkovny nábytku, kde jsme si prohlédli sortiment zboží, jež se zde vyrábí.
Zúčastnili se: Filip Toman, Pavel Prudký, Ondra Marek, Michal Burian, Filip Vašíček, Adam Odvárka

Městský úřad Ždírec nad Doubravou

Skupina vybraných žáků zavítala na Městský úřad ve Ždírci nad Doubravou, kde nás uvítal pan starosta Ing. Bohumír Nikl a místostarosta Ing. František Němec, kteří nás seznámili s jejich pracovní náplní i s plány města do dalších let. Paní Ondráčková nám velmi poutavě a zajímavě vyprávěla, co všechno má na starosti člověk spravující matriku a evidenci obyvatelstva. Paní Brychtová nás informovala o činnosti podatelny a o poplatcích, jež jsou ve městě vybírány. Prohlédli jsme si také jednotlivá oddělení úřadu - např. stavební úřad.

Tereza Lapešová, Miloslav Málek, Markéta Zrzavá

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.