Cyklistický kurz 2016

27.6.2016
Cyklistický kurz 8. ročníků - Svratka 21.6. – 23.6. 2016

Vysočina je nádherná část České republiky. O tom asi nikdo z nás nepochybuje. Poznávat její krásu pěšky zabere spoustu času a energie. Na kole je to minimálně stejně namáhavé, ale podstatně rychlejší. S osmáky jsme se v úterý 21.6. vydali na kolech za poznáním naší domoviny, ale taky za poznáním sebe sama. Mnozí z nich možná před kurzem ani netušili, že jsou schopní ujet téměř 80 km v členitém terénu, kde jim mnohé „kopečky“ daly docela zabrat, ale všichni se s nimi statečně poprali a zdolali je bez větších problémů. Jet na kolech ve skupině 10 – 12 osob také není nic jednoduchého. Každý člen týmu musí myslet nejen na svoji bezpečnost, ale také na bezpečnost kamaráda před sebou a za sebou. Je nutné předvídat, neustále se soustředit na cestu a do toho všeho ještě vyvíjet velkou fyzickou aktivitu. Naši osmáci to ale zvládli opravdu perfektně.

První den dojeli do Svratky, kde jsme byli ubytovaní. Odpoledne ještě zvládli pěší výlet na Karlštejn, Zkamenělý zámek a Milovské perníčky. Druhý den jsme se vydali na kolech k Milovskému rybníku a ti zdatnější pokračovali na Blatiny a Samotín, což byl opravdu heroický výkon. Vyšlapali opravdu pořádný kopec (s menšími protesty) a kdo by si myslel, že přijeli do chat a lehli na postel a odpočívali až do druhého rána, ten se tedy opravdu spletl. Neuplynula ani hodina po návratu a už byli někteří na posilovacích strojích před hotelem,  jiní řádili v bazénu a ostatní se opalovali. Odpoledne celkem sedm družstev absolvovalo opět v náročném terénu branný závod, ve kterém nešlo o rychlost, ale o znalosti topografie, první pomoci, jak se zachovat v případě živelní pohromy, havárie, o umění střílet ze vzduchovky nebo strefit terč šiškou. Nejlepší znalosti a schopnosti v této oblasti prokázalo družstvo ve složení: Eliška Josková, Běla Stejskalová, Veronika Šťastná, Anežka Hejkalová a Veronika Pabousková.

Večer měla většina účastníků kurzu ještě dost sil na absolvování zkoušky odvahy. K podepsání listiny, umístěné na konci temné cesty, plné zlověstných zvuků a bytostí, vyžadovalo notnou dávku odvahy a tu všichni podepsaní prokázali.

Dojezd domů, se zastávkou na zmrzlinu v Krucemburku, proběhl bez problémů a všichni cyklisti se vrátili unavení, ale zdraví a plní nových zážitků. Všechny osmáky moc chválíme za perfektní chování v jídelně i kempu, za to s jakým elánem a nasazením se pouštěli do všech aktivit, za znalosti a dovednosti, které prokázali nejenom při jízdě na kole. Pochvalu zaslouží i za to, jak reprezentovali naši školu a samozřejmě své rodiče.

Vedoucí kurzu: Miroslava Ligmajerová, Pavel Vavroušek, Renata Jarošová, Stanislava Hamederová, Martina Hojná a Jan Marek