Den české státnosti

16.10.2017
Celodenní projekt vztahující se k 28. září, Státnímu svátku

Školní den plynul dle běžného rozvrhu, učitelé vyučující jednotlivé předměty připravili pro žáky do svých hodin svatováclavskou tematiku zpracovanou pohledy různých oborů - výtvatné výchovy, chemie, dějepisu, literární výchovy apod.

Žáci v hodinách matematiky pracovali s římskými číslicemi. Zapisovali různá data, v textu Svatováclavského chorálu určovali číselný součet všech písmen, která mohou být římskými číslicemi (chronogram).

V českém jazyce jsme si se žáky přečetli úryvek z První staroslověnské legendy o sv. Václavu a podívali se na krátké video věnované nejstarším Přemyslovcům. Poté pak žáci ve dvojicích vytvářeli rodokmen nejstarších Přemyslovců a pomocí pětilístku charakterizovali osobnost sv. Václava. 

Během literatury jsme se pokusili pomocí dramatizace rekonstruovat osudné ráno 28. září (pravděpodobně) roku 935. Žáci se rozdělili do skupin, vybrali si role a sehráli nápadité scénky, v nichž předvedli, jak si ony události z dávné historie představují. Zjistili jsme, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. 

V rámci hodin dějepisu se podrobněji seznámili s výstrojí a výzbrojí rytíře z 10. - 11. století a s jednotlivými částmi některých zbraní (meč, kopí). 

V tělesné výchově si žáci vyzkoušeli střelbu z kuše a z luku. Ve výtvarné výchově jsme se zaměřili na tvorbu Svatováclavské koruny. Žáci vyrobili papírový model koruny, který je vystaven v hale školy.

učitelé 2. stupně

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.