Exkurze do výrobního závodu automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi

31.5.2017
Ve středu 24. května se kroužky v rámci projektu Cesta za poznáním vydaly do Mladé Boleslavi, kde má svůj hlavní výrobní závod automobilka Škoda Auto, a.s., jeden z ústředních tahounů české ekonomiky. Kromě návštěvy samotného výrobního závodu na žáky čekala komentovaná prohlídka muzea firmy Škoda auto a její předchůdkyně - společnosti Laurin a Klement.

Ve středu 24. května se kroužky v rámci projektu Cesta za poznáním vydaly do Mladé Boleslavi, kde má svůj hlavní výrobní závod automobilka Škoda Auto, a.s., jeden z ústředních tahounů české ekonomiky. Kromě návštěvy samotného výrobního závodu na žáky čekala komentovaná prohlídka muzea firmy Škoda auto a její předchůdkyně - společnosti Laurin a Klement.

Po příjezdu byli žáci rozděleni do dvou skupin dle věku, protože návštěva výrobního závodu byla umožněno jen dětem nad 10 let. Do výrobního závodu, který zaujímá okolo jedné třetiny plochy města Mladá Boleslav a v němž pracuje přes 20 tisíc zaměstnanců, jsme vjeli bránou č.8. Postupně nám průvodci ukázali budovy s jednotlivými výrobními sekcemi. Detailně jsme si prohlédli lisovnu, kde nám průvodci sdělili zajímavé informace zejména o přípravě karoserie vozů. V akci jsme viděli dle slov průvodce “menší” hydraulický lis o razící síle 2000t. Byl nám ukázán i vadný plech určený k reklamaci. Poté jsme se přesunuli do haly konečné montáže modelů Škoda Octavia. Bylo až fascinující pozorovat sladěnost jednotlivých montážních týmů a jejich celkovou produktivitu práce. Ostatně norma 1330 automobilů za den hovoří za vše (pro srovnání: je to podobný počet vozů, který vyrobila a prodala firma Laurin a Klement za 5 let v počátku výroby automobilů vlastní konstrukce po r.1905). V akci jsme viděli i elektromagnetické logistické vozíky, kteří zajišťují neuvěřitelně namáhavý proces logistiky. Zaměstnanci na této sériové montážní lince odvádí odbornou práci navíc velice fyzickou namáhavou. Fascinují byl též pohled na počátek linky, kam speciální robot umisťoval prázdnou karoserii vozu, a konec linky, kde do již zcela hotového vozu nasedal zaměstnanec v bílém plášti a odjížděl na odstavné parkoviště nových automobilů.

S mladšími dětmi jsme se vydali na procházku po okolí - Staroměstské náměstí s modelem řeky Jizery a sochami dětí, které u ní dováděly. Vydali jsme se také do nedalekého parku, kde si žáci pohráli na dětském hřišti.

Po krátké vlastivědné prohlídce části města jsme se vrátili za zbývajícími žáky a učiteli do muzea Škody Auto. Abychom vše dobře slyšeli zahráli jsme si na agenty, dostali jsme sluchátko se zesilovačem. Paní průvodkyně vyprávěla velmi poutavě, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, vystavené modely se všem velmi líbily. Žáci si po prohlídce muzea měli možnost vyzkoušet rally na trenažéru. Nebylo to vůbec jednoduché, nikomu z žáků se nepodařilo překonat rekord 2:09 min, dokonce ani panu učiteli Ležákovi. Při zpáteční cestě jsme pro žáky připravili soutěž o sladké odměny.

Již teď se těšíme na další poutavé a smysluplné exkurze podobného typu.

Michaela Bibenová, Miroslava Bažoutová, Jiří Hromada a Martin Ležák

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.