Exkurze do Žďáru nad Sázavou 26.9.2012
Výlet do Žďáru nad Sázavou
Dne 26. 9. 2012 jsme společně s 5.B jeli na výlet do Žďáru nad Sázavou. Sešli jsme se ve třídě a v 7,45 hodin jsme šli před školu do autobusu, který nás dovezl až k zámku, kde je Muzeum knihy. Tam jsme měli domluvenou prohlídku na téma Staré pověsti české. Bylo to tam moc hezké. Mohli jsme si všechno prohlédnout. Přečetli jsme si o tom, že příchod Čechů jako první zaznamenal Kosmas, jak Přemysl rozmlouval s bohy a potom, že se rozhodl poslat posly k Vlastě. Viděli jsme rodokmen panovníků a boha Zelů. Mohli jsme si zkusit zvednout kance. Byly tam také velmi staré knihy např. Kronika o založení země České – Martin Kuthen ze Šprinzberka, Czeska kronika – Aeneas Sylvius Piccolomini a Poselkyně starých příběhů českých – Jan Beckovský. To bylo moc hezké. Potom jsme se šli podívat na to, jak se první knihy tiskly. Také jsme viděli železný tiskařský lis z první poloviny 20. století, který vynalezl H. Loser.
Byla tam také hezká poučka: ,,Kniha je zároveň kolem, pluhem, lodní plachtou, chlebem a vínem, největším objevem lidského rodu.“ Napsal to Josef Jungmann. Viděli jsme ještě černý vápencový hraniční kámen (kudurru), středověkou rukopisnou knihu, první vydání Babičky od Boženy Němcové, Kytici od Karla Jaromíra Erbena, vznik středověkého kodexu, model knihařského lisu od vynálezce Johanna Gutenberga, velmi velké a tlusté knihy ze 17. a 18. století. Tím naše prohlídka skončila a my jsme šli na nádvoří ke kašně, tam jsme si dali svačinu a pokračovali jsme do cukrárny U Tří hvězd.
Od cukrárny jsme autobusem přejeli ke kulturnímu domu, kde byla výstava modelového kolejiště. Na modelu byla různá města a místa Kraje Vysočina. Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Michaela, nádraží Žďáru nad Sázavou, Zelená hora a hrad Pernštejn. Moc se nám tam líbilo. Celý výlet byl moc hezký.
Klára Bažoutová, 5.A
Exkurze do Žďáru nad Sázavou
Dne 26. 9. 2012 jsme jeli na exkurzi do Žďáru nad Sázavou. Nejdříve jsme šli do Muzea knihy, kde též probíhala výstava Staré pověsti české. Mohli jsme zde shlédnout praotce Čecha, Šárku nebo jsme si mohli zkusit uzvednout kance. Zajímavé bylo, že tam byla obrazovka, kde se dala přesunout Česká republika např. do Polska. Potom jsme se šli podívat na staré knihy. Mohli jsme tam vidět např. hieroglyfy, svitek, malbu na zdi, první tiskařský stroj, jedno z prvních vydání novin a první Babičku nebo obrovské staré knihy a obrovskou knihovnu. Když jsme vyšli z Muzea knih, tak jsme šli do informačního centra a následně do cukrárny. Od cukrárny jsme jeli autobusem do kulturního domu, kde je zmenšený model železnice Žďáru a okolí. Mohli jsme tam vidět např. parní lokomotivu, dopravní vlak nebo přepravní vlak. Moc se mi tam líbilo.
Michal Bílek, 5.A
Martina Hojná