Finále soutěže Municipalita v Brně - soutěžní projekt pro středoškolské studenty

10.11.2015

Ve dnech 2.11. - 4.11.2015 jsme se zúčastnili finále soutěže Municipalita v Brně. Jedná se o soutěžní projekt pro středoškolské studenty, kteří mají možnost se setkat s experty na místní samosprávu jako takovou, korupci, místní rozvoj atd.. Do finále jsme byli vybráni na základě vypracované eseje na téma: “Představ si, že jsi členem místního zastupitelstva a tvojí zodpovědností je oživení veřejného prostoru. Jak se svou funkcí naložíš? (Uvažuj v mezích rozpočtu obce, ve které žiješ.)” nebo “Představ si, že jsi členem místního zastupitelstva. Jak bys lidi nalákal, aby se aktivněji zapojovali do záležitostí obce a přesvědčil je o nezbytnosti aktivního přístupu občanů?”

Po příjezdu nás čekaly seznamovací hry v parku Lužánky, poté následoval oběd na Akademické menze Masarykovy Univerzity. Odpoledne jsme absolovovali sérii přednášek na radnici Brno - Střed. První přednáška nám objasnila situaci týkající se brněnského vlakového uzlu. Druhá přednáška byla na téma města v EU. Z poslední přednášky jsme se dozvěli

o vzniku Hnutí Žít Brno. Večer jsme se přesunuli do Hostelu Eleven, kde jsme byli ubytováni. Druhý den ráno jsme si připravili snídani a opět jsem šli na radnici Brno - Střed. Dopolední přednášky byly zaměřené na rekonstrukci státu a na korupci. Po obědě jsme se přesunuli do kavárny, kde nás čekali debaty o chytrých městech, o organizaci koncertů a o zdravých městech. Večer jsme se připravovali na středeční simulaci zasedání městského zastupitelstva města Chmelov. Byli jsme rozděleni do politických stran a každý měl předem určenou úlohu ve své straně. Třetí den ráno jsme se vydali na Magistrát města Brna, kde od rána do odpoledne probíhalo simulované zastupitelstvo města Chmelov. Po ukončení zastupitelstva jsme po vlastní ose vyrazili domů. Municipalita se nám velmi líbila a rádi bychom se zúčastnili i dalších akcí od Akademie Mladých občanů.

Václav Pavlíček, Tomáš Forejt