Karel Havlíček Borovský

17.10.2021
Projekt pro žáky 3. - 9. tříd

Ve dnech 4. - 6. října 2021 byl pro žáky 3. - 9. ročníku připraven projekt s názvem „Karel Havlíček Borovský“, kterým jsme chtěli oslavit 200. výročí narození a 165. výročí úmrtí tohoto významného českého spisovatele, novináře, literárního kritika a politika.
První den se žáci 3.- 5. ročníku, tříd 6. A a 7. A vypravili do Havlíčkovy Borové, kde navštívili Havlíčkův rodný dům. Žáci 6. B a 8. – 9. ročníku se vydali do Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Na obou místech se dozvěděli mnoho zajímavých informací nejen ze života, ale i novinářské a politické činnosti Karla Havlíčka.
V úterý 5. října žáci 2. stupně nejprve zhlédli filmy „Karel Havlíček Borovský“ a „Zakázaný člověk“, poté se v rámci svých tříd rozdělili do skupinek a postupně procházeli jednotlivými dílnami. V literární žáci 6. a 7. tříd předvedli dramatizaci skladby „Král Lávra“ a žáci 8. a 9. ročníku se pokusili ve dvojicích po vzoru Karla Havlíčka Borovského vytvořit epigram na zadané téma. V zeměpisné žáci nejprve odhadovali a poté počítali, jak dlouho trvala cesta Havlíčkovi z Prahy do Moskvy, respektive z Německého Brodu do tyrolského Brixenu, do slepé mapy zakreslovali města spojená s jeho životem a pomocí internetu zjišťovali, ve kterých městech České republiky se nachází ulice nebo náměstí nesoucí Havlíčkovo jméno. V historické dílně žáci doplňovali data související se životem Karla Havlíčka o významné historické události v rámci evropských dějin a také vyhledávali osobnosti českých i světových dějin, s nimiž se mohl Karel Havlíček setkat. V poslední dílně si žáci s Karlem Havlíčkem zasportovali, řešili matematické úkoly, luštili přesmyčky a pomocí indicií zjišťovali jeho koníčky.
Poslední den projektu byl věnován tvorbě časopisu o Karlu Havlíčku Borovském, v němž žáci na osmi stranách využili poznatků a materiálů získaných z exkurzí i z jednotlivých dílen. Žáci využili nejen svých slohových, literárních, ale výtvarných dovedností a vytvořili opravdu krásné časopisy plné zajímavých informací, nádherných ilustrací, komiksů o životě Karla Havlíčka Borovského.
Děkujeme všem, kteří se na přípravě projektu o Karlu Havlíčku Borovském podíleli. Věříme, že portréty Karla Havlíčka a vybrané časopisy potěší nejednoho návštěvníka v Havlíčkově rodném domě, kam práce našich žáků rádi zapůjčíme.

Zrzavá Markéta 

 

První den projektu 4.10.2021 putovaly děti 1. stupně do Havlíčkovy Borové. Některé třídy se na cestu vydaly pěšky, jiné se svezly autobusem. V Borové je čekala návštěva rodného domu K. H. Borovského, kde si děti prohlédly výstavu a seznámily se s jeho životem.
Druhý den byl rozdělen na dvě části. První část vyučování sledovali žáci ve svých třídách Dějepic o K. H. Borovském, dále poslouchali audionahrávku Král Lávra a shlédli loutkové ztvárnění této pohádky. Druhá část vyučování byla věnována práci na stanovištích, na kterých plnili různé úkoly zaměřené na práci s mapou, matematické úkoly, kvízy, vystřihování z novin, sestavování epigramů.
Třetí den si děti vyzkoušely práci novinářů a ve svých třídách vytvářely časopisy. Výsledkem práce každé třídy jsou originální a velmi zdařilé časopisy. Během projektu se žáci dozvěděli mnoho nových informaci. Práce je velmi bavila a s nadšením si ji užili.

učitelky 1. stupně

Kalendář akcí ZŠ

 • 9.12.2021 Virtuální prohlídka JE Dukovany - 9.B
 • 9.12.2021 Virtuální prohlídka JE Dukovany - 9.B
 • 9.12.2021 Virtuální prohlídka JE Dukovany - 9.A
 • 9.12.2021 Plavecký výcvik 4.A,B
 • 13.12.2021 Christmas Quiz
 • 14.12.2021 Virtuální prohlídka JE Dukovany - 9.C
 • 15.12.2021 Sběr papíru - 15.12. 2021
 • 16.12.2021 Preventivní program - Bezpečnost dětí
 • 16.12.2021 Preventivní program - Bezpečnost dětí
 • 16.12.2021 Plavecký výcvik 4.A,B
 • 26.1.2022 Virtuální prohlídka JE Dukovany - 7.A

Kalendář akcí MŠ

 • 15.12.2021 Sběr papíru - 15.12. 2021

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.