Lyžování - jednodenní projekt školní družiny 10.2.2012

10.2.2012
Projekt je zaměřen na netradiční trávení volného času v rámci školní družiny. Proběhne v rozmezí jednoho dne a bude rozdělen na dvě části. Hodnotit a odměňovat se bude průběžně.

Název projektu: Večerní lyžování s nočním spaním ve škole

Koordinátor: Ivana Martincová

Kontakt: ZŠ a MŠ Ždírec nad Doubravou, Chrudimská 77, 58263, tel. 569 694 482

Charakteristika projektu, časové rozvržení, popis

První část – Večerní lyžování

Hlavní aktivita ( lyžování ve skupinách pod vedením licencovaných instruktorů ) je zaměřena zdokonalování lyžařských dovedností a práci ve skupině.

Druhá část – Večerní program ve škole s přespáním ve škole

Hlavní aktivita ( stezka odvahy, zpívání s kytarou a společné usínání v prostorách školní družiny ) je soustředěna na upevňování kamarádských vztahů v kolektivu.

Přínos projektu pro výchovnou a vzdělávací strategii školy

Upevňování vztahů mezi žáky, poznávání se navzájem. Vedení žáků k pohybovým aktivitám.

Cíl projektu

Cílem projektu je stmelovat kolektiv i mimo běžný chod školní družiny. Učit starší žáky k vytváření a vedení vlastního programu pro mladší spolužáky.

Projekt rozvíjí klíčové kompetence:

• kompetence k učení
  • kompetence k řešení problémů
  • kompetence k trávení volného času
  • komunikativní kompetence
  • sociální a interpersonální kompetence
  • činnostní a občanské kompetence

Výstupy a prezentace projektu

Propojení ústní, pohybové a hudební prezentace.

Projekt bude vystaven na nástěnce u ŠD a v Našich novinách.

Žáci budou na závěr odměněni za dobře odvedenou práci.

Zhodnocení průběhu projektu

Večerní lyžování, navzdory velkým mrazům, mělo u žáků i rodičů velký ohlas. V pátek večer jsme se před školou rozloučili s rodiči a vyrazili směr Ski areál v Hlinsko v Čechách.

U sjezdovky si děti převzali instruktoři, rozdělili je do skupinek podle jejich lyžařských dovedností a vyrazili na svah. Jelikož měly všechny děti reflexní vesty a jezdilo se až do setmění, vypadalo to na svahu jako rej světlušek. Děti si lyžování náležitě užily a ze sjezdovky je vyhnal až hlad a žízeň. Po občerstvení byly odměněny pamětním listem a sladkostí a samozřejmě pochvalou za výbornou spolupráci. A mohlo se vyrazit k domovu, respektive ke škole.

Věci jsme se vzájemnou pomocí vyložili a uklidili v prostorách školy a šli se připravit na další program. Žáci čtvrtých tříd měli připravenou stezku odvahy. Aby se mladší děti nebály, doprovázel je vždy starší kamarád. Musím pochválit výbornou spolupráci a tvořivost dětí.

Na závěr jsme si zahráli na různé hudební nástroje doprovázené kytarou a potom už byla jen večerní hygiena a spánek.

V těchto okamžicích máme možnost poznat se navzájem trošku z jiné stránky než jen ze školní družiny. A musím konstatovat, že to bylo velkým přínosem nejen pro žáky, ale i pro mě.

• 2.5.2024 Exkurze - zámek Žďár nad Sázavou - 5.B
  • 2.5.2024 Webinář - Včasná a dobrá pedagogická diagnostika - prevence školní neúspěšnosti
  • 2.5.2024 Peče celá škola
  • 2.5.2024 Ukázková hodina tenisu - 3.B