Multipolis

22.3.2013

Multipolis je nová desková hra společnosti Scio zaměřená na multikulturní výchovu. Celý projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Děti se v této hře stávají na čas novými žáky ve škole a poznávají své spolužáky a jejich příběh. V průběhu hry se seznamují s jednotlivými fázemi příběhu a musí reagovat na různé situace a vybrat pro ně nejpřijatelnější řešení. Za to získávají barevné žetony symbolizující zábavu, radost, ocenění ostatních a získání nových životních zkušeností. Hra má podtitul „Přemýšlíme o lidech“. Celkem je možné hrát pět příběhů, zaměřených na otázky extremismu, rasismu, typy subkultur, lidských hodnot.

Žáci 9. ročníku si vyzkoušeli příběh nazvaný „Na nás záleží“ zaměřený právě na extremismus. Hra je pobavila (některé nabídky řešení situací byly opravdu úsměvné, ale reálné), některé ale vedla i k zamyšlení nad nabídkou řešení. Vadilo jim, že v nabídce nebylo takové řešení, které by oni sami zvolili. O to však v Multipolisu jde, dovést žáky k zamyšlení nad tím, jak by danou situaci řešili oni sami a ke schopnosti vybrat si z nabízených možností řešení tu nejpřijatelnější. I v životě je člověk někdy postaven před taková rozhodnutí. Zároveň je hra vedla k poznání sebe sama i druhých.

Zapsala R. jarošová