Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou

19.5.2014
Ve středu 14. 5. 2014 navštívili žáci osmého ročníku Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou. Tato exkurze je součástí výuky literatury. Muzeum knihy mapuje vznik a vývoj písma, jeho druhy, vynález knihtisku a knihu v proměnách historie téměř až do současnosti.

Muzeum knihy mapuje vznik a vývoj písma, jeho druhy, vynález knihtisku a knihu v proměnách historie téměř až do současnosti. Žáci nejprve vyslechli krátké vyprávění o prostorách zámku, kde je muzeum umístěno. Potom dostali pracovní listy a samostatně se vydali po stopách jednoho z největších vynálezů lidstva – knihy. V současné době je v muzeu k zhlédnutí i humorně pojatá výstava Staré pověsti české, což byl zajímavý bonus k samotné expozici. V muzeu jsme strávili asi dvě hodiny, nakoupili jsme suvenýry a s několika nadšenci vyběhli ještě ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelenou horu. Zbytek výpravy na nás počkal v cukrárně. Sladká tečka tedy završila dopolední exkurzi, jejíž zhodnocení proběhlo v následující hodině literatury. Muzeum pro nás bylo zajímavé také proto, že tato sezóna je jeho poslední.

B. Křivohlavá, M. Zrzavá