Napříč školou 2017 - VÁNOCE

Celoškolní projekt

Velký celoškolní projekt probíhal letos od středy 20.12. do pátku 22.12. 2017. V rámci středečního programu byli žáci rozřazeni do 20 skupin, kde byli vždy zastoupeni od nejmladších prvňáčků až po "seniory" z devátých tříd.

V jednotlivých dílničkách nazvaných - Společný hlas, Podané ruce, Otevřená mysl a Šikovné ruce žáci společně řešili zadané úkoly.

Ve čtvrtek 21.12. 2017 žáci prvního stupně vyráběli ve třídách kalendář, dárky a trénovali na páteční společné setkání. Žáci druhého stupně ve třídách také vyráběli kalendáře a dárečky a poté se všichni postupně vystřídali na exkurzi v "domečcích " v Hlinsku, kde shlédli výstavu betlémů.

V pátek 22.12. byl projekt ukončen slavnostním setkáním všech tříd,  kde zněl společný zpěv, každý žák  obdržel dárek a každá třída sladké překvapení.

Velké poděkování za nápady, organizaci a velký kus práce při přípravě a realizaci patří především paním učitelkám R. Jarošové, B. Křivohlavé a M. Vomelové.

Podané ruce

Žáci se dozvědí základní informace o Betlému. Poslechnou si biblický příběh o narození Ježíše Krista. Příběh je uveden níže, lze také využít přílohu - Kreslený biblický příběh pro menší děti.  Návrh - nejprve větší děti přečtou příběh - můžete dávat otázky. Potom zkusí menší děti přečíst obrázkový příběh.
Děti se dohodnou, co bude kdo vyrábět z perníkového těsta. Na pečící papír na kartonu vytvoří společně Betlém. Každé dítě by mělo vytvořit jednu postavičku nebo “rám, bránu s nápisem…. Postavičky musí být jednoduché, neměla by být velká vrstva těsta - spíše ploché, aby se to nechalo upéct.  Potom to vše naskládat na připravený pečící papír a na plech. Až bude Betlém hotový, pošlete dva zástupce (spolehlivé) s plechem do školní jídelny, kde nám Betlémy upečou.
K dispozici bude perníkové těsto z 1kg mouky pro jeden kruh (pro 4 skupiny). Betlém bude během dopoledne upečen, v pátek si ho děti snědí.

Otevřená mysl

Žáci se dozvědí, co je adventní čas, jak se jmenují křesťanské Vánoční dny a postupně budou odhalovat, jaká je symbolika vánočního stromku a ozdob na něm. Na jednotlivých stanovištích si vyzkouší některé starodávné vánoční obyčeje.

Společný hlas  KOLEDA

Aktivita 1: zpěv písně Půlnoční
Aktivita 2: zpěv Narodil se Kristus pán – 2 sloky
Aktivita 3: „volíme“  nejoblíbenější koledu/vánoční píseň
Aktivita 4: poznej pohádku podle písničky
(Aktivita 5: kvíz)

Vánoční pohádka s otevřeným koncem…

….a začal advent….

Lidé nakupovali, spěchali, nervózní byli, vlídného pohledu a slůvka ses od nich nedočkal.

Vločka za vločkou přikrývala slavnostně ozdobená náměstí, domy i celé ulice, ale slavnostní nálada, hezký pocit, pohoda a zpytování jako kdyby se z lidských srdcí vytratily.

Takhle jsem to nechtěl, dumal si Pánbůh pod vousy. Dobře, postit se přímo nemusíte, ať nejsem nelida, když jsou ty Vánoce, ale tohle….

Ustřihli mi křídla, fňukal anděl, který se vrátil ze služby na zemi. Stál jsem na tržišti, šířil slavnostní náladu a mám za to tohle. Smutně mával holými perutěmi a byl na něj opravdu žalostný pohled.

To už bylo na  Pánaboha moc.

A dost, letos bez Vánoc! zvolal mocným hlasem. Mám já tohle zapotřebí, zabručel ještě.

Není to moc přísné? zeptaly se opatrně svatá Lucie, Barborka a Marie. Když jsou ty Vánoce…..

No dobře, ale zadarmo to nebude, chtěl říct Pánbůh, ale včas si vzpomněl, že je advent, doba smíru a pokoje v duši. Ukázal přísným ukazovákem skrz oblaka dolů k zemi a seslal svoje poselství:

Musíte spojit svoje srdce, ruce, mysl i hlas.

Vánoce jsou stejně hlavně o srdcích, mysli, rukou a společném hlasu, jak dobře víme.

A sejdeme se…..

Srdce, ruce, mysl, hlas! Aha! To je nějaká hádanka? Přišel jsem o něco? Probral se ze spánku anděl Petronel.

A sejdeme se tady za dva dny ve stejnou hodinu a uvidíme, zda je ve vás ještě něco dobrého.

Budoucnost Vánoc je v rukou božích, myslíte si asi.

Pouze Pánbůh dobře věděl, že ve skutečnosti má budoucnost Vánoc ve svých rukách každý z nás.

propojená srdce -dárky

• 8.4.2024 Divadélko U dvou sluncí
  • 9.4.2024 Zápis do první třídy základní školy
  • 10.4.2024 Sběr papíru
  • 15.4.2024 Hrátky s králíčky (tř. Krtečci + Medvídci)
  • 16.4.2024 Hrátky s králíčky (tř. Veverky + tř. Sovičky)
  • 18.4.2024 Návštěva hejtmana Kraje Vysočina
  • 22.4.2024 Hrátky s králíčky (tř. Zajíčci)
  • 23.4.2024 Den s AI ve Ždírci nad Doubravou
  • 23.4.2024 Seminář pro veřejnost - Umělá inteligence je mezi námi, jak ji používat a nebát se.