Olympiáda Podoubraví

7.6.2022
Tradiční i netradiční sportovní disciplíny

Video z průběhu soutěží najdete na youtube kanálu školy

Od středy 1. do pátku 3. června hostila naše škola ve spolupráci se ZŠ Krucemburk a MAS Podhůří Železných hor první ročník Olympiády Podoubraví. Ve třech dnech se tradičních i netradičních sportovních disciplín zúčastnilo 11 škol, přičemž první den Olympiády byl určen pro děti prvního stupně, další dny pak pro starší žáky druhého stupně. Za celé tři dny se vystřídalo zhruba 350 dětí. Ve třech dnech nám přálo počasí, bylo sice slunečno, ovšem ideální nikterak vysoké teploty vybízely k podávání dobrých sportovních výkonů.

Středa byla vyhrazena pro žáky z prvních až pátých tříd, na zúčastněné čekaly atletické disciplíny (běh na 50 metrů, vytrvalostní běhy, skok daleký, štafetové běhy) a týmové soutěže ve florbale, fotbale či vybíjené.

Prostřední den Olympiády nabízel soutěžícím týmové soutěže ve florbale, fotbale, vybíjené a přehazované, nebo turnaje v badmintonu a stolním tenise. K vidění byla dramatická utkání s potřebnou sportovní kvalitou, pomyslná rivalita mezi školami však zůstala jen na sportovištích. Sportovní klání se konala jak na venkovním sportovišti, tak v obou školních tělocvičnách. Olympiáda zastřešovala i méně tradiční sportovní disciplíny, jejich zázemí bylo na Fire aréně. Zde byl pro mladé sportovce a sportovkyně připraven letní biatlon (běh spojený se střelbou na cíl), překážková dráha za využití hasičských kladin nebo střelba na terč ze vzduchovky.

V pátek čekalo na děti vyvrcholení sportovních soutěží v podobě královny sportu - atletiky. Atletický program začal sprinty na 50 metrů, pokračoval vytrvalostními běhy na 600 metrů a skokem dalekým. Na úplný závěr byly k vidění dramatické štafetové závody chlapců a dívek na 4x 150 metrů. Jednotlivé disciplíny nabídly skvělé sportovní výkony, mnozí sportovci si zlepšili svůj nejlepší osobní či školní výkon. V jednom z vytrvalostních běhů jeden ze závodníků přerušil svůj běh z důvodu, aby svému protivníkovi přivolal zdravotnickou pomoc. Jsme rádi, že duch fair-play naplno ožil i v rámci naší Olympiády!

Pokud se ohlédneme za celkovými výkony reprezentantů naší školy, předvedli úžasné sportovní nasazení i zapálení, které mnohdy vyústilo v umístění na předních příčkách. Naši školní zástupci vybojovali celkem úctyhodný počet 64 medailí (bilance 25 zlatých, 20 stříbrných a 19 bronzových) napříč všemi sporty. Takový počet medailí byl suverénně nejvyšší ze všech 11 škol! V medailovém pořadí se na dalších místech umístili zástupci ZŠ Buttulova a ZŠ Přibyslav.

Olympiádě předcházela mnoha týdenní práce. Věříme, že se snažení širokého týmu zúročilo a že se sportovcům, sportovkyním a jejich pedagogům na Olympiádě Podoubraví líbilo. Již nyní mnoho z reprezentantů sportuje, věříme, že Olympiáda podtrhne a posune jejich sportovní snažení do dalších let nebo přispěje jako motivace sportovat u těch, kteří sport nepokládají za tolik důležitý. I když se na konci každého dne vyhlašovaly oficiální výsledky včetně předávání diplomů a medailí, možná důležitější byl převládající sportovní duch a zapálení všech zúčastněných. Poděkování patří všem, kdo se podíleli na organizaci, tu zajišťovali nejen přítomní učitelé, ale důležité organizační úkoly připadly i na žáky devátých ročníků.