Poznávací exkurze osmých ročníků do Prahy

10.5.2016
V pátek 6. května 2016 se žáci osmých ročníků vydali na poznávací exkurzi do Prahy. V 10 hodin nás čekal výukový program ve Schwarzenberském paláci (jednom ze sídel Národní galerie) na Hradčanském náměstí, kde žáci putovali po stopách barokního umění v Čechách.

V pátek 6. května 2016 se žáci osmých ročníků vydali na poznávací exkurzi do Prahy. V 10 hodin nás čekal výukový program ve Schwarzenberském paláci (jednom ze sídel Národní galerie) na Hradčanském náměstí, kde žáci putovali po stopách barokního umění v Čechách. Žáci se dozvěděli z úst obou průvodkyň zajímavé informace o základní kompozici barokních obrazů či o životě a díle mnohých českých barokních umělců (př.: Matyáš Bernard Braun, Karel Škréta, Petr Brandl apod.). Po absolvování programu v Národní galerii jsme se rychle (pěšky a pomocí městské hromadné dopravy) přesunuli na Náměstí Republiky, kde má hlavní sídlo jedna z nejvýznamnějších institucí České republiky - Česká národní banka. ČNB je centrální bankou České republiky a v posledních letech se snaží osvětovou edukační činností přiblížit veřejnosti svoji úlohu v tržní ekonomice.

Prohlídka ČNB začala krátkým filmem o historii a hlavních cílech centrální banky. Exkurze pokračovala do zajímavější části banky - do bývalého trezoru, ve kterém je umístěna stálá expozice „Lidé a peníze“. Expozice nabízí historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům a čipům. Dále prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje ČNB od jejího založení. Pro návštěvníky je připraveno 65 vitrín s unikátními exponáty a platidly, padělky a ukázky ochrany peněz, interaktivní dotykové obrazovky, rozsáhlé informace v multimediálních počítačích a mnoho dalších zajímavostí. Žáci si mohli osahat zlatou cihličku o váze 12,5kg a hodnotě 12 mil. Kč. Průvodce expozicí měl připravené soutěžní otázky, za každou správně zodpovězenou otázku obdrželi správní řešitelé hmotné odměny: knihu a 250 000 Kč. Peníze měly pouze jednu vadu - byly slisované na drobné kousky ve formě malé brikety a tudíž zcela nominálně bezcenné.

Věříme, že žáci si z těchto programů odnesli spoustu cenných a zajímavých informací.


Martin Ležák, Marcela Vomelová, Jan Marek

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.