Přírodopis a Výchova ke zdraví v 6.B

10.2.2022
Propojení předmětů

Základ kynutého těsta na oblíbenou pizzu je tak jednoduchý. Mouka, cukr, sůl, voda, olej a pekařské droždí - to vše jsou skutečné základní potraviny, které jsou minimálně průmyslově zpracované.

• Mouku je možné umlít z každé obiloviny, nejčastěji z pšenice.
  • Cukr je sladidlo, které se vyrábí z cukrové řepy nebo také cukrové třtiny.
  • Sůl se v přírodě  vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná. Jedná se o velmi důležitou sloučeninu potřebnou pro životní funkce většiny organismů.
  • Voda tvoří základní podmínky pro existenci života na Zemi.
  • Olej jako zásobní látka je obsažen v semenech nebo plodech rostlin a získáváme ho pomocí lisování.
  • Pekařské droždí jsou kvasinky tzn. jednobuněčné houbové organismy.

Teď už stačí zadělat těsto, nechat ho vykynout, vyválet či vytáhnout si placku, ozdobit podle chuti, upéct a s chutí sníst!!! Dobrou chuť!!!

Věra Josková, Monika Šudomová