Projekt: Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí

1.7.2016

Projekt Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí – 1. stupeň

V úterý 28.6.2016 se 1. stupeň ZŠ zúčastnil projektu OČBRMU. Všichni žáci 1. - 5. ročníků se sešli na školním hřišti a celé dopoledne společně se svou třídou procházeli 11 stanovišť, kde si osvojovali a procvičovali znalosti z první pomoci - prováděli nácvik resuscitace, obvazovali a transportovali zraněné, vyzkoušeli si vakuové dlahy, zkusili si chodit s opileckými brýlemi na očích a naučili se sbalit evakuační zavazadlo.
Při práci na pracovních listech se věnovali prevenci úrazů a rizikového chování, zopakovali si dopravní značky, vybavení jízdního kola a význam používání chráničů při jízdě na kolečkových bruslích. Všechny tyto znalosti z dopravní výchovy zúročili v Dopravním testu pro cyklisty. Zážitkové stanoviště připravili místní dobrovolní hasiči, kteří děti seznámili s vybavením hasičského auta a výstrojí hasičů. Umožnili dětem si vše vyzkoušet a prohlédnout si interiér vozu.
Akce se vydařila, počasí nám přálo, děti si procvičily důležité znalosti pro život a především pro bezpečné prožití nadcházejících prázdnin.
Poděkování patří ředitelce ČČK Havlíčkův Brod, paní I. Loužecké, ždíreckým dobrovolným hasičům a žákům 8.B, kteří pomáhali na jednotlivých stanovištích.

I. Lacinová

Projekt: Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí – 2. stupeň

Datum konání: 21.6. – 23.6. 2016

Projekt Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí proběhl v rámci třídenních kurzů. Každý ročník 2. stupně tvořil skupinu, jejíž kurz byl zaměřen na určité téma.

1. skupina – třída VI.A, VI.B
zaměření: Přírodovědný kurz
místo: Křižánky
pedagogický dozor: M. Pavlíčková, M. Zrzavá, V. Josková

2. skupina – třída VII.A, VII.B
zaměření: Sportovní kurz
místo: Borová u Poličky
dozor: B. Křivohlavá, J. Hromada, D. Mastilová

3. skupina – třída VIII.A, VIII.B
zaměření: Cyklistický kurz
místo: Svratka
dozor: R. Jarošová, J. Marek, M. Hojná, M. Ligmajerová, P. Vavroušek, S. Hamederová

4. skupina – třída IX.A
zaměření: Historicko-kulturní kurz
místo: Nové Hutě
dozor: M. Vomelová, Z. Drápalík, J. Hučková

V rámci projektu Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí plnila každá skupina stanovené úkoly z těchto oblastí:
1. Terorizmus a extremizmus
2. Evakuace
3. První pomoc
4. Havárie
5. Živelní pohromy

Po krátkém teoretickém výkladu nebo názorném předvedení konkrétní dovednosti jednotlivými pedagogy žáci absolvovali písemný test, ústně odpovídali na otázky nebo si prakticky vyzkoušeli některé činnosti. Tyto aktivity probíhaly většinou formou soutěže družstev. Většina žáků řešila zadané úkoly se zájmem. Žáci prokázali velmi dobré teoretické i praktické znalosti a dovednosti a dosáhli velmi dobrých výsledků.

Zapsal: Z. Drápalík