Projektový den 9. ročníku

Pomoc žákům 9. ročníku při volbě dalšího studia

V 9. ročníku se žáci rozhodují o své budoucí profesní kariéře. Některé jejich představy jsou vzdálené realitě např. o výši platu, náplni práce u jednotlivých povolání. S nadsázkou se dá říct, že by chtěli vydělávat 30 tisíc a moc se u toho nenadřít.
Abychom jim více přiblížili skutečný svět práce, připravili jsme pro ně projektový den „Budoucí povolání“. Žáci se rozdělili do několika skupin a navštívili pracoviště, kde se seznámili s konkrétní firmou, pracovními pozicemi, které nabízí, prohlédli si provoz. Žáci měli možnost navštívit firmy Stora Enso, slévárnu a modelárnu Nové Ransko,s.r.o., domov důchodců v Havlíčkově Brodě, mateřskou školku a pc programování.

V domově důchodců se žákyní ujala ředitelka domova, společně s vedoucí zdravotní sestrou a vedoucí sociální pracovnicí. Od nich se dozvěděly informace o domově, o jednotlivých pracovních pozicích. Děvčata si mohla udělat praktický obrázek, zajímala je především výše platu a jakou školu musí vystudovat. Prohlédly si celé pracoviště. Zúčastnily se rukodělné aktivity společně se seniory. To se žákyním líbilo nejvíce. Po počátečních rozpacích si se seniory povídaly a společně pracovali. Spestřily jim dopoledne a samy se ujistily, že právě tato práce by je bavila. Odjížděly nadšené.

Mateřskou školu ve Ždírci nad Doubravou navštívilo celkem 7 děvčat. Hned po příchodu je uvítala vedoucí mateřské školy paní Zuzana Bažoutová a seznámila děvčata s chodem MŠ, řádem a vzděláváním dětí. Děvčata se rozdělila do tří skupin a bez vyzvání se zapojovala do veškerého dění, které měly paní učitelky připravené. Tři z nich se zúčastnily druhé lekce ledního bruslení, na které školka dojíždí na zimní stadion v Chotěboři. Paní učitelky ocenily jejich pomoc dětem při obouvání, zavazování a zouvání brusliček. Pět žákyň mělo možnost zhlédnout řízené činnosti ve třídě vedené paní učitelkou Bárou Kopicovou v anglickém jazyce. Den plný hraní a úsměvu zakončily procházkou na dětské hřiště. Pro žákyně to byla velmi zajímavá zkušenost, která jim pomohla v rozhodování jejich volby střední školy.

Ve slévárně a modelárně Nové Ransko,s.r.o. se žáci seznámili s historií firmy. Prošli jednotlivé provozy a vše jim bylo vysvětleno. Viděli, co a jak se vyrábí. Ve staré části se pracuje se staršími stroji a v nové se pracuje pomocí moderních strojů. Projekt si žáci užili.

Tereza Lapešová

• 19.4.2024 Krajské kolo recitační soutěže v Třebíči
  • 22.4.2024 Pomáháme školám k úspěchu - setkání učitelů fyziky v Dačicích
  • 23.4.2024 Den s AI ve Ždírci nad Doubravou
  • 23.4.2024 Divadelní představení pro 1. - 3. třídy v Havlíčkově Brodě
  • 23.4.2024 Seminář pro veřejnost - Umělá inteligence je mezi námi, jak ji používat a nebát se.
  • 24.4.2024 Program s Policií ČR - Šikana a jiné formy násilí - 4.A
  • 24.4.2024 Program s Policií ČR - Končím 1. stupeň, už si poradím a budu pomáhat - 5.A
  • 24.4.2024 Program s Policií ČR - Šikana a jiné formy násilí - 4.B
  • 24.4.2024 Třídní schůzky