Projektový den 9. ročníku

23.10.2018
Pomoc žákům 9. ročníku při volbě dalšího studia

V 9. ročníku se žáci rozhodují o své budoucí profesní kariéře. Některé jejich představy jsou vzdálené realitě např. o výši platu, náplni práce u jednotlivých povolání. S nadsázkou se dá říct, že by chtěli vydělávat 30 tisíc a moc se u toho nenadřít.
Abychom jim více přiblížili skutečný svět práce, připravili jsme pro ně projektový den „Budoucí povolání“. Žáci se rozdělili do několika skupin a navštívili pracoviště, kde se seznámili s konkrétní firmou, pracovními pozicemi, které nabízí, prohlédli si provoz. Žáci měli možnost navštívit firmy Stora Enso, slévárnu a modelárnu Nové Ransko,s.r.o., domov důchodců v Havlíčkově Brodě, mateřskou školku a pc programování.

V domově důchodců se žákyní ujala ředitelka domova, společně s vedoucí zdravotní sestrou a vedoucí sociální pracovnicí. Od nich se dozvěděly informace o domově, o jednotlivých pracovních pozicích. Děvčata si mohla udělat praktický obrázek, zajímala je především výše platu a jakou školu musí vystudovat. Prohlédly si celé pracoviště. Zúčastnily se rukodělné aktivity společně se seniory. To se žákyním líbilo nejvíce. Po počátečních rozpacích si se seniory povídaly a společně pracovali. Spestřily jim dopoledne a samy se ujistily, že právě tato práce by je bavila. Odjížděly nadšené.

Mateřskou školu ve Ždírci nad Doubravou navštívilo celkem 7 děvčat. Hned po příchodu je uvítala vedoucí mateřské školy paní Zuzana Bažoutová a seznámila děvčata s chodem MŠ, řádem a vzděláváním dětí. Děvčata se rozdělila do tří skupin a bez vyzvání se zapojovala do veškerého dění, které měly paní učitelky připravené. Tři z nich se zúčastnily druhé lekce ledního bruslení, na které školka dojíždí na zimní stadion v Chotěboři. Paní učitelky ocenily jejich pomoc dětem při obouvání, zavazování a zouvání brusliček. Pět žákyň mělo možnost zhlédnout řízené činnosti ve třídě vedené paní učitelkou Bárou Kopicovou v anglickém jazyce. Den plný hraní a úsměvu zakončily procházkou na dětské hřiště. Pro žákyně to byla velmi zajímavá zkušenost, která jim pomohla v rozhodování jejich volby střední školy.

Ve slévárně a modelárně Nové Ransko,s.r.o. se žáci seznámili s historií firmy. Prošli jednotlivé provozy a vše jim bylo vysvětleno. Viděli, co a jak se vyrábí. Ve staré části se pracuje se staršími stroji a v nové se pracuje pomocí moderních strojů. Projekt si žáci užili.

Tereza Lapešová

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.