Školní kolo olympiády z českého jazyka 4.4.2014

7.12.2014
Školní kolo olympiády z českého jazyka proběhlo ve čtvrtek 4. 4. 2014. Z osmého a devátého ročníku se zúčastnilo 9 žáků. Jejich úkolem bylo řešení složitějších jazykovědných úloh, které již tradičně prověřují vedle znalostí žáků především jejich schopnost přemýšlet v souvislostech, uvažovat logicky zúročit dosavadní nabyté jazykové vědomosti a hledat různé způsoby řešení jednotlivých úloh.

Školní kolo olympiády z českého jazyka proběhlo ve čtvrtek 4. 4. 2014. Z osmého a devátého ročníku se zúčastnilo 9 žáků. Jejich úkolem bylo řešení složitějších jazykovědných úloh, které již tradičně prověřují vedle znalostí žáků především jejich schopnost přemýšlet v souvislostech, uvažovat logicky zúročit dosavadní nabyté jazykové vědomosti a hledat různé způsoby řešení jednotlivých úloh.  

Druhou část olympiády tvoří vždy slohový úkol, tentokrát na téma Pohled z okna. Doporučeným slohovým postupem byl popis, ale žáci mohli použít i prvků postupů dalších – vypravování, líčení, úvahy.

O vítězích rozhodovaly pouze jednobodové rozdíly, třetí místo obsadili hned tři soutěžící. Nejlepšími řešiteli se stali:

  1. Aneta Jirková z 9.A
  2. Miloš Havel z 9.A
  3. Veronika Břízová z 8.A, Jan Joska a Lukáš Málek z 9.B.

Máte představu, jaké úlohy jsou součástí jazykovědné olympiády? Zde je malá ochutnávka:
Rozhodněte, která z následujících vět je jednoznačná a která víceznačná, a vysvětlete důvody víceznačnosti věty, již jste takto (tj. jako víceznačnou) označili.

  1. Rukojmí sází na pomoc zásahové jednotky.
  2. Rukojmí sázejí na pomoc zásahové jednotky.

Uspěli byste nebo potřebujete pomoc? Zde je správné řešení: Víceznačná je věta a). Tvar „rukojmí“ a „sází“ je totiž tvarem čísla jednotného i množného, čili nelze říci, zda se jedná o jednoho či více rukojmích.

Všem zúčastněným žákům děkujeme a zároveň blahopřejeme k pěkným výsledkům.

Veronika bude naši školu reprezentovat v okresním kole této soutěže, která proběhne po Novém roce.

Blanka Křivohlavá, Markéta Zrzavá

Vítězové - olympiáda ČJ

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.