Školní podcastové studio

13.1.2023

Od října jsme v naší škole spustili žákovské podcastové studio s názvem True school stories. Do prvních, pilotních dílů se zapojili dva moderátoři z 8. ročníku (Jan Čalkovský a Vít Pátek) a vyškolení technici z řad deváťáků, kteří obsluhovali podcastový pult.

První díly vznikaly při akci Otevřená škola, kde byli našimi hosty učitelé ze škol, které se tohoto projektu účastní.Další velkou výzvou bylo podcastové studio zpřístupnit co nejvíce dětem. Aby se v moderátorském postu střídali žáci napříč ročníky druhého stupně a mezi techniky se objevovaly stále nové tváře, které dokáží zajistit bezproblémový chod celého natáčení.

Máme za sebou kolem třiceti natočených dílů s různými hosty, ať už přímo z naší školy nebo s hosty, kteří naši školu navštívili. Na každý díl se moderátoři pečlivě připravují. Od sestavení otázek až po zkoušku, kdy si nanečisto zažijí, co vše je může čekat při natáčení. Pak už jedou “naostro”.

V současné době máme moderátory od 7. do 9. třídy. Technici jsou z devátých ročníků, ale postupně předávají a budou předávat své znalosti a zkušenosti mladším kolegům.

Po natočeni a překontrolování celého dílu techniky, kteří zhodnotí kvalitu obrazu a zvuku, případně doladí, co je potřeba, se naše podcasty distribuují na Spotify, kde je ke slyšení jejich zvuková stopa, stejně tak na Google podcasty. Obrazový záznam je vkládán na školní účet Youtube.

Jedním z hlavních cílů podcastového studia je zapojit co nejvíce žáků druhého stupně (zatím) a motivovat je k samostatnému vyhledávání zajímavých hostů, k co možná nejsamostatnější tvorbě otázek, celkové přípravě rozhovoru a k orientaci v natáčecím prostředí, kde musí reagovat na neplánované odpovědi hostů a jejich vyjadřování.

Lucie Myšková, učitelka

ukázka z natáčení podcastu se spisovatelkou M. Fišarovou