Spanilá jízda Miloše Havla i v republikovém finále!

24.6.2015
Ve dnech 25.5. – 29.5. 2015 proběhlo v Litoměřicích ústřední kolo Dějepisné olympiády. Nejlepších 31 soutěžících z krajských kol poměřilo své znalosti období 2. světové války. Podmínkou účasti v republikovém finále byla odborná práce na téma Hrdina mého regionu. Naši školu, ale zároveň i okres Havlíčkův Brod a Kraj Vysočina reprezentoval Miloš Havel z 9.A

Ve dnech 25.5. – 29.5. 2015 proběhlo v Litoměřicích ústřední kolo Dějepisné olympiády. Nejlepších 31 soutěžících z krajských kol poměřilo své znalosti období 2. světové války. Podmínkou účasti v republikovém finále  byla odborná práce na téma Hrdina mého regionu. Naši školu, ale zároveň i okres Havlíčkův Brod a Kraj Vysočina reprezentoval Miloš Havel z 9.A, vítěz březnového krajského kola v Pelhřimově. A takto sám stručně popisuje průběh pětidenního klání. „Měl jsem to štěstí, že jsem mezi 31 účastníky této soutěže mohl být i já. V pondělí 25.5. přijeli všichni soutěžící do Litoměřic, aby zde prožili nezapomenutelných pět dní. Nejprve jsme se šli ubytovat do hostelu U Sv. Štěpána a poté se nám dostalo vřelého přivítání od pana starosty na Městském úřadě Litoměřice. Od úterý do pátku čekal všechny soutěžící bohatý program. V úterý jsme odjeli do Terezína, kde jsme před odbornou porotou obhajovali svou písemnou práci na téma „Hrdina mého regionu“. Tématem mé práce byl plukovník Imrich Gablech, válečný veterán z druhé světové války. Poté následovala velmi zajímavá prohlídka města. Ve středu jsme odjeli na celý den do Prahy. Zde jsme navštívili Ústav pro studium totalitních režimů, dále památník s edukativními programy – Od Mnichova k osvobození a 50. léta v Československu. Odpoledne jsme si prohlédli  Národní památník hrdinů heydrichiády. Teprve ve čtvrtek dopoledne jsme psali velký kontrolní test, v němž organizátoři soutěže prověřili naše znalosti o 2. světové válce. Odpoledne jsme měli na programu prohlídku Litoměřic. Poslední den pobytu v Litoměřicích – v pátek – bylo v sále zdejšího hradu slavnostní vyhlášení výsledků a předávání cen. Celý týden jsem si velice užil a dozvěděl jsem se nové a zajímavé informace. Doufám, že tato soutěž bude mít stále dost  příznivců jak ve škole ve Ždírci nad Doubravou,  tak i v celé České republice. Na závěr bych chtěl poděkovat panu učiteli Zdeňku Drápalíkovi za celkovou pomoc a podporu při úspěšné cestě celým letošním ročníkem Dějepisné olympiády a panu učiteli Jiřímu Hromadovi a paní učitelce Blance Křivohlavé za pomoc při závěrečné úpravě mé odborné práce. Také děkuji svým rodičům a spolužákům a všem, kteří mě podporovali a fandili mi.“ Tolik  Miloš Havel. A nyní již  vyhlašování výsledků celostátního kola, které bylo stejně napínavé  jako v kole krajském. Nejprve jsou oznámena  jména účastníků od místa desátého po čtvrté. Poté jsou pozváni na pódium nejlepší tři účastníci a mezi nimi i náš zástupce. Po pár vteřinách napětí je rozhodnuto – Miloš Havel obsazuje umístění z říše snů - druhé místo! Pouhé 2,8 bodu za vítězem! Co říci na závěr z mého pohledu učitele, „trenéra“, rádce a konzultanta? Miloš dosáhl výsledku, který po něm ve ždírecké škole možná nikdo nezopakuje po velmi dlouhou dobu. Vždyť konkurence ve všech soutěžích je tak velká, že se obecně považuje za úspěch medailová pozice v kole okresním. Bylo mně ctí připravovat  výborného, nadaného a pracovitého žáka a prožít s ním v posledních dvou letech dvě okresní, dvě krajská a jedno republikové kolo Dějepisné olympiády. Děkuji Milošovi za přípravu na všechna kola této soutěže a za skvělé výkony, které zde předvedl. Blahopřeji mu k dosažení  vynikajícího výsledku, jakým je druhé místo ústředního kola  a pevně věřím, že ani v budoucnu neztratí lásku k tak dobrodružné a napínavé činnosti, jakým je poznávání historie.

Zdeněk Drápalík

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.