Trepka velká

12.2.2020
Mikroskopování prvoků ze senného nálevu

Žáci 6. ročníků v hodinách přírodopisu i žáci přírodovědného kroužku pozorovali pomocí mikroskopu trepku velkou. Trepka je zástupce jednobuněčných živočichů - prvoků. Trepku jsme získali ze senného nálevu. Žáci z přírodovědného kroužku zachytili trepku kresbou na papír a žáci 6.B zapisovali svá pozorování do sešitu.

Děkujeme 6.A a paní učitelce Joskové za přípravu senného nálevu.

Závěry z pozorování některých žáků 6.B:

"Pozorovala jsem pod mikroskopem trepku. Tvar tohoto živočicha mě připomíná zrnko kafe. Pouhým okem ho neuvidíte, pohybuje se rychle, proto jsme vatou na sklíčku trepku zpomalili."
"Nejdříve jsme je nemohli najít, ale potom se nám to podařilo. Hodně nás to bavilo. Běhají jako vši."
"Našli jsme jich hodně. Povedlo se nám trepku najít na 1. pokus. Našli jsem i jiné organismy. Pohybovala se rychle. Udělali jsem jí zábrany vatou, aby se nepohybovala tak rychle. Má jednu buňku. Moc nás to bavilo. Chtěli bychom zkoumat něco znovu."
"Dívali jsme se na trepky pod mikroskopem a viděla jsem pět trepek. Vypadají jako by neměly nohy. Připomíná mi vzhledem zrnko rýže. Vypadá jako by se plazila, ale moc rychle. Trepce jsme znemožnili pohyb vatou."
"Bylo to dobrý. Pozorovali jsme trepku. Připomíná mi to fazoli. Je velice rychlá. Přibrzdili jsme ji vatou na sklíčku. Pouhým okem není vidět."

Marie Pavlíčková

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.