Výjezd parlamenťáků do Polska
Ve dnech 16. až 18. května 2024 dostali žáci navštěvující školní parlament od našich polských přátel pozvání k návštěvě. Spolupráce ždírecké ZŠ a školy v Osciezné byla zahájena roku 2017, od té doby bylo podniknuto již mnoho společných česko-polských akcí. Do Polska odjelo celkem 11 žáků školního parlamentu od páté do osmé třídy. Polští přátelé pro nás měli jako obvykle připravený velmi pestrý program, který se zaměřoval na poznání společné česko-polské historie. Všechny body programu s českými dětmi absolvovaly i ty polské.
Hned ve čtvrtek po prohlídce školy jsme odjeli do Lešna, kde Češi zanechali významnou historickou stopu, zejména v osobě Jana Ámose Komenského. V Lešně jsme navštívili místní regionální muzeum, absolvovali procházku historickým centrem. Paní průvodkyně nám ukázala nejvýznamnější památky ve městě a místa spojená se životem Jana Ámose Komenského. Jako překvapení pro nás měli polští přátelé přichystanou návštěvu slavného plochodrážního stadionu klubu UNIA Lešno. Plochá dráha patří v Polsku mezi nejvíce populární sporty. Na stadionu se nám věnovali předseda klubu a profesionální závodník Bartosz Smektala, kteří nás zavedli na závodní dráhu, do depa motocyklů nebo kancelářských prostor. Večer děti absolvovaly program v rodinách svých polských kamarádů.
V pátek nás přijali zástupci města Osieczna, včetně pana starosty, na městském úřadě. Celý úřad jsme si prohlédli, děti s panem starostou absolvovaly krátkou debatu. Celý den pak byl věnován prohlídce královského města Hnězdna. To je spojené s českými dějinami působením svatého Vojtěcha (stal se zde biskupem) či korunovací Václava II. polským králem v místní katedrále či mnohým dalším. Česko-polské dějiny pak byla možnost vnímat i u Lednického jezera, kde měli svatbu polský kníže Měšek s Češkou - Přemyslovnou Doubravou. Kníže Měšek byl prvním doloženým knížetem slavné polské dynastie Piastovců. Právě v těchto místech se zrodil samostatný polský stát.
V sobotu jsme společně prošli největší pamětihodnosti Osieczné. Poté děti nacvičovaly píseň o knížeti Měšku a jeho ženě Doubravě, k hudebnímu doprovodu využívaly tuby. Na závěr společných tří dnů jsme zasázeli na školním pozemku lípu srdčitou, která by měla být symbolem vzájemné česko-polské spolupráce. Před odjezdem si ještě žáci prohlédli moderní budovu městské knihovny v Lešně.
Polským přátelům moc děkujeme za jejich péči a vůbec to, jak nás již několik let přijímají s otevřeným srdcem. Budeme se těšit na další společné akce a vzájemná setkání.
Martin Ležák