Výtvarná soutěž na téma Staré pověsti české - příběh formou komixu

2.4.2014

S dějinami českého národa se žáci seznamují různými způsoby. Jednou z cest, jak získat zábavnou formou základní informace, je komiks. Prostřednictvím obrázků doplněných krátkými texty měli žáci za úkol znázornit jednotlivé kapitoly našich dějin. Potřebné informace čerpali z knihy Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Zájemci v rámci vyhlášené výtvarné soutěže vytvářeli komiks na čtvrtku velikosti A2 zvýrazněný tuší nebo Centropenem. Kresbu mohli doplnit 2-3 barvami. Jednalo se o velice náročný úkol, který chlapci a děvčata zvládli na vysoké úrovni.

Soutěže se zúčastnilo 25 žáků ze 4. až 7. ročníku, někteří vypracovali komiks samostatně, někteří ve dvojicích. Přestože byla tato soutěž svou náročností určena spíše starším žákům, z 8. ani 9. ročníku se nikdo nezúčastnil. Vzhledem k tomu, že se sešlo velké množství výborných prací, hodnotili jsme zvlášť první a zvlášť druhý stupeň.

Celkově nejvíce zaujaly komiksy Kouzelník Žito, jehož autorem je Mário Marek (7.A) a Opatovický opat, který zpracovala Hana Dočekalová (7.A). Oba žáci se umístili se stejným počtem  27 bodů na 1. místě. Druhé místo získaly za společnou práci Aneta Somsiová (6.B) a Markéta Stará (6.B) s počtem 9 bodů. Třetí místo v rámci 2. stupně obsadila Petra Adamcová (6. A) s 8 body.

Za první stupeň nejvíce zabodovaly Barbora Uchytilová (5.A) a Soňa Nekovářová (5.A) s 15 body za komiks Krok a jeho dcery a obsadily první místo. Druhé místo obhájila Jana Forejtová (4.A) s 11 body a 7 bodů za společnou práci získaly žákyně 5.B Klára Jana Furchová a Daniela Kutílková.

Všechny komiksy budou k zhlédnutí v hale školy a na webových stránkách naší školy. Vítězům blahopřeji a doufám, že podobné vynikající výsledky se budou objevovat i nadále.

Marcela Vomelová