Poznávací exkurze pátých ročníků do Velkých Pavlovic

26.5.2016
Přiblížil se konec května, což znamenalo, že žáky pátých ročníků čekala poznávací dvoudenní exkurze do Velkých Pavlovic. Odjezd byl plánován na čtvrtek 19. května, kdy jsme se během první vyučovací hodiny vydali na dalekou cestu na úrodnou, teplou a vínu zasvěcenou jižní Moravu.

Přiblížil se konec května, což znamenalo, že žáky pátých ročníků čekala poznávací dvoudenní exkurze do Velkých Pavlovic. Odjezd byl plánován na čtvrtek 19. května, kdy jsme se během první vyučovací hodiny vydali na dalekou cestu na úrodnou, teplou a vínu zasvěcenou jižní Moravu. Během cesty některé žáky postihly nečekané komplikace žaludečního charakteru, navíc byla špatně průjezdná dálnice do jihomoravské metropole Brna. Tyto faktory tak vytvořily drobné časové zpoždění při příjezdu do Velkých Pavlovic. Zde jsme se ubytovali v moderně zařízeném Ekocentru Trkmanka (název dle stejnojmeného potoka, který městem protéká) a po vydatném obědě jsme se s velkým očekáváním vydali navštívit místní základní školu. Zde žáky čekal přátelský turnaj ve vybíjené. I když oba naše ždírecké třídní kolektivy byly úspěšné a všechna utkání vyhrály, o výsledek nešlo. Důležité bylo, že se děti z obou škol navzájem poznaly a užily si společný čas. Po vyhlášení nás čekala prohlídka tamní školy, mohli jsme tak poznat prostředí jiné školní instituce.

Odpoledne byl naplánován poznávací turistický výšlap do nejbližšího okolí. Trasa vedla na rozhlednu Slunečná (225 mn.m.), ze které se nabízí krásný rozhled do širokého okolí (na Pavlovské vrchy, Břeclavsko, Lednicko-Valtický areál apod.), dále pak okolo dřevěné sošky sv. Urbana (patrona vinařů), šlechtitelské stanice vinařské zpět do Pavlovic. Žáci tak na vlastní oči mohli poznat zcela odlišný typ krajiny a vegetace, navíc si mohli uvědomit, kolik lidské práce stojí za údržbou vinic. Jen škoda, že ne všichni si tyto aspekty uvědomovali…

Druhý den ráno po vydatné snídani čekal žáky výukový program na téma “Vinařův rok”, ve kterém se jim hravou a zábavnou formou snažily lektorky přiblížit důležitost pěstování vinné révy v místním regionu i samotnou výrobu či degustaci vína (v jejich případě vinného moštu). Po jeho skončení byl na řadě výborný oběd a cesta domů. Při ní jsme dokonce u města Židlochovice potkali silnou dešťovou přeháňku. Do Ždírce jsme se navrátili ve 14.30 po tentokrát už klidné a pohodové cestě.

Pevně věříme tomu, že si každý odnesl z této poznávací exkurze alespoň nějakou malou část. Je třeba poděkovat vedení a všem vyučujícím ZŠ Velké Pavlovice za jejich milé a vlídné přijetí! Rádi s nimi navážeme i další družební vazby a touto cestou je zveme do prostředí naší školy.


Martin Ležák, Markéta Zrzavá

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.