Žáci šestých ročníků se seznámili s dějinami druhé světové války na Ždírecku

4.6.2015
V pondělí 1. června žáci šestých ročníků shlédli zajímavou výstavu konanou v rámci výročí 70ti let od konce druhé světové války. Z úst pana Němce, jenž celou expozici zkomponoval z vlastních pramenů či dokumentů Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, děti vyslechly komentáře k fotografiím z dob i konce druhé světové války, ale i z ostatních období poválečných československých dějin.

V pondělí 1. června žáci šestých ročníků shlédli zajímavou výstavu konanou v rámci výročí 70ti let od konce druhé světové války. Z úst pana Němce, jenž celou expozici zkomponoval z vlastních pramenů či dokumentů Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, děti vyslechly komentáře k fotografiím z dob i konce druhé světové války, ale i z ostatních období poválečných československých dějin. V Galerii Doubravka viděli na vlastní oči i jeden úlomek z mnoha leteckých pum, které 9. května 1945 zasáhly tehdy malou obec Ždírec nad Doubravou při leteckém atentátu. Autor výstavy se zaměřuje hlavně na tuto událost, spáchanou již po německé kapitulaci, na fotografiích jsou vyobrazeny zasažené domy před a po náletu. Ve Ždírci se podle tehdejšího kronikáře Antonína Koláře napočítalo až 127 kráterů od vybuchlých bomb.

Kromě zevrubnějšího poznání samotných válečných i poválečných dějin svého města si žáci odnesly i důležitý poznatek, že demokracie a blahobyt, jako zažívají dnes, nebyl vždy jen samozřejmostí, ba naopak…

 

Mgr. Martin Ležák

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.