Zápis do první třídy základní školy

24.1.2014

Zápis do základní školy proběhl dne 22. ledna 2014 v odpoledních hodinách v pavilonu I. stupně a mateřské školy. Paní učitelky z prvního stupně a děti z pátých tříd připravily pro děti podnětné a bezpečné prostředí, kde se všechni budoucí prvňáčci cítili dobře a zápis probíhal bez problémů a plynule. Určitou nepříjemností pro rodiče je jisté „papírování“, které vyplývá z náležitostí školského zákona a správního řádu.  Celkem jsme přijali 45 dětí do první třídy, u dvou dětí bylo přerušeno řízení a jedno dítě očekáváme u zápisu v náhradním termínu dne 4. února 2014.

Snažili jsme se vytvořit takové prostředí, aby i pro rodiče byl zápis příjemným zážitkem. Pro rodiče budoucích prvňáčků jsme připravili informační skládačku (její elektronickou podobu si můžete otevřít na webových stránkách školy, v sekci Základní škola, dokumenty) a také drobné občerstvení.

Po příchodu a nezbytné, snad krátké, administrativě vyrazily děti vstříc zápisu s Večerníčkem. Obvykle to bylo v doprovodu pohádkové postavy, kterou ztvárňovali žáci a žákyně 5. tříd. Tak se budoucí prvňáčci stali postupně zpěvákem s Bobem a Bobkem, počtářem u Rákosníčka, sportovcem u Křemílka a Vochomůrky, malířem u Krtečka a naposledy vypravěčem u víly Amálky. Děti se vůbec nebály a vstupovaly do každé místnosti samy, bez doprovodu rodičů. Našel se i jeden budoucí žáček, který chtěl celou cestu absolvovat ještě jednou. Děti si nakonec odnesly domu spoustu dárků a snad dobrý dojem z prvního setkání s opravdovou školou.

Častou otázkou rodičů bylo  rozdělení  a jména učitelek v budoucích prvních třídách. Po konzultaci s mateřskou školou počítáme, že bychom zachovali současné rozdělení podle oddělení Veverek a Soviček. Nově příchozí děti se budou zařazovat i podle místa dojíždění a v přiměřené míře budeme brát v úvahu i specifické požadavky. Do první třídy jako třídní učitelky s největší pravděpodobností  nastoupí Soňa Sodomková a Pavlína Málková, která se vrací z mateřské dovolené.

Na závěr bych rád poděkoval všem kolegyním z 1. stupně,  mateřské školy, výchovné poradkyni a zástupkyni ředitele   za organizaci celého zápisu, profesionální a milé vystupování.

Fotografie ze zápisu najdete ve fotogalerii

 

Ota Benc - ředitel školy

 

Kalendář akcí ZŠ

  • 29.1.2021 Pololetní prázdniny
  • 1.2.2021 Jarní prázdniny

Kalendář akcí MŠ

  • 1.2.2021 Jarní prázdniny

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.