Klára Mikulecká, 9.A

2.11.2016
Soutěžní práce žáků druhého stupně na téma: Deník žáka sympaťáka/Deník žačky sympaťačky

Je prosinec a já se rozhodla vám napsat příběh jednoho chlapce, co se mnou před 20 lety chodil do školy ve Ždírci nad Doubravou. Byl to opravdu zajímavý člověk a já do dneška nepochopila, co se to tenkrát vlastně stalo. Tak teď pěkně od začátku. Den po dni.

Začátek prosince (už si přesně nepamatuji, který den)

Byla zima, padal sníh a já to v té době tenkrát neměla vůbec jednoduché. Přestěhovali jsme se totiž s mými rodiči z Prahy, a to bylo tenkrát velkoměsto, do malé vesničky, která se jmenovala Ždírec nad Doubravou. Že nevíte, kde to je? Tak to já taky tenkrát nevěděla. Byla to tenkrát pro mě obrovská změna. Nikoho jsem tam neznala a nikdo neznal mě. A to bylo tenkrát pro holku v tomhle věku nejhorší.

A tento den, ten si pamatuji přesně, byl to 5. prosinec

5. prosince jsem totiž šla poprvé do nové školy. Nechtělo se mi, ale co jsem měla dělat. Nadechla jsem se a šla. A dělo se přesně to, co jsem čekala. Všichni se tak nenápadně dívali a říkali si, co to tady je asi za holku. A náš učitel, na toho dodneška vzpomínám, jmenoval se Rejšek. Byl to asi jediný učitel, který mně v těch těžkých chvílích pomohl. Zazvonilo a teď byla ta chvilka, na kterou všichni čekali. Představil mě před třídou. Pak jsem si šla sednout, ale neuvěříte, co se mi tenkrát stalo. Sedla jsem si na židli a v tu chvíli se všichni začali smát. Moji milí spolužáci mi dali na židli lepidlo, samozřejmě jsem se přilepila. Rejšek jim dal tehdy poznámku, ale to mi tedy opravdu nepomohlo. Tak a to je asi všechno, co se 5. prosince vlastně událo.

Takhle to pokračovalo asi týden, dělali mi naschvály, dneska bych se tomu zasmála a řekla bych si, že to byli puberťáci, kteří neměli ještě o životě ani tušení.

Tyhle žertíky bych tenkrát ještě snesla, ale pak to už začalo přesahovat všechny meze. Začali mi krást svačinu, někdy i peníze, dokonce mi i několikrát podrazili nohy a já spadla. Nikdo mi nepomohl až na jednoho chlapce ze třídy. Jmenoval se Olda. S ním jsem si rozuměla moc dobře.

A tento den se to stalo -10. prosinec

Byl pátek a já šla ze školy. Slyšela jsem za sebou kroky, ale nenapadlo mě, že by mě někdo mohl sledovat. Najednou mě někdo chytnul a začal mě dusit. O pár metrů dál čekal další chlap s autem. Hodili mě do kufru a ujeli. Byla jsem v šoku. Strašně jsem se bála. Asi za půl hodiny jsme zastavili. Otevřely se dveře a ozvalo se: „Pojď ven, vylez!“ Já samozřejmě poslechla. Byli tam 2 chlapi. Za chvíli mě zavřeli do nějakého sklepa. Tam jsem byla asi 2 dny.

Jak dobře počítám, teď následuje 13. prosinec

Nikdo se tam 2 dny neukázal. Až ten třetí den se najednou otevřely dveře. Jeden z těch chlapů ke mně přišel a přinesl mi kousek chleba a vodu. Já vykřikla: „Proč jste mě unesli, pusťte mě!“ Neodpověděl, jen mlčel. A po chvíli odešel. Já mezitím brečela a doufala, že mě někdo najde. Jako by mě někdo vyslyšel, najednou se otevřely dveře. A teď neuvěříte, kdo tam stál. Stál tam ten Olda, o kterém jsem vám říkala. Myslela jsem, že je to sen, ale najednou se ke mně rozběhl a začal mě utěšovat. Dlouho jsme tam nezůstali, báli jsme se, že se někdo vrátí. Vrátili jsme se spolu do Ždírce a já nevěděla, jak mu poděkovat.

A tohle je poslední den, o kterém vám budu vyprávět - 11. prosinec

Ráno 11. prosince jsem šla do školy a těšila jsem se, jak budu moci Oldovi poděkovat a zeptat se, jak je možné, že právě on mě našel. Zazvonilo a náš učitel Rejšek řekl: „ Milí žáci, chtěl bych vám oznámit, že Olda Novák se odstěhoval, bohužel se s vámi nestihl rozloučit, ale vzkazuje vám, že ho to moc mrzí, ale že to jinak nešlo.“ Byla jsem smutná, vždyť on mi zachránil život. Ale co jsem mohla dělat. A tak zůstal Olda navždy v mé paměti, bez ohledu na to, jak to tenkrát bylo. A to je konec příběhu, který vlastně zůstal tajemstvím, jak pro mě, tak pro vás.

Kalendář akcí ZŠ

 • 17.6.2024 Školní kavárna
 • 17.6.2024 Seminář s Jiřím Haldou pro učitele
 • 17.6.2024 Seminář s Jiřím Haldou pro veřejnost
 • 18.6.2024 Exkurze Šiklův mlýn - 3.A,B
 • 18.6.2024 Přírodovědný kroužek - exkurze Žďárské vrchy
 • 19.6.2024 Kulturně - historická exkurze 9. ročníku - Vranovská přehrada, Bítov
 • 19.6.2024 Návštěva školního parlamentu u hejtmana Kraje Vysočina
 • 21.6.2024 Sportování 2. stupně
 • 21.6.2024 Orientační běh - žáci 1. stupně
 • 24.6.2024 Exkurze - Velkopařezitý rybník, Telč, Roštejn - 5.A
 • 24.6.2024 Vodácký kurz 8.B - Sázava
 • 24.6.2024 Cyklistický a přírodovědný kurz - Fryšava - 7.B
 • 24.6.2024 Sportovní kurz Svratouch - 7.A
 • 24.6.2024 Přírodovědný a sportovní kurz Seč - 6.A
 • 24.6.2024 Sportovní kurz Svratouch - 6.B

Kalendář akcí MŠ

 • 20.6.2024 Návštěva předškoláčků v 1. třídách ZŠ
 • 21.6.2024 Kino
 • 26.6.2024 Plavecký kurz - 10. lekce

Rychlé kontakty

Základní škola a Mateřská škola Ždírec nad Doubravou,
Chrudimská 77
   582 63 Ždírec nad Doubravou
561 111 444, 561 111 499
skola@skola.zdirec.cz
http://skola.zdirec.cz

IČ: 70909709
DIČ: CZ70909709
ID datové schránky: rv8mjef
Zjistit více K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.