Legiovlak Přibyslav
V úterý 16. května se žáci osmého ročníku v rámci výuky dějepisu vypravili do Přibyslavi, kam byla na místní hlavní nádraží přistavena věrná kopie vlaku legionářů z let 1918 - 1920. Projekt Legiovlaku organizuje a zaštiťuje Česká obec legionářská, samotný vlak objíždí destinace v celé republice od roku 2015.
K vidění bylo několik typů vozů, které legionáři využívali, konkrétně tzv. těplušky (kde spali), dále vozy: velitelský, štábní, prodejní, poštovní, kovářský či obrněný. Ve vozech jsou k vidění cenné dobové dokumenty, kdy českoslovenští legionáři bojovali v letech 1918 - 1920 s bolševiky v době probíhající revoluce. Svého času opanovali tisíce kilometrů klíčové Transsibiřské magistrály. Legionáři v Rusku sváděli nejen boje s bolševiky, ale zároveň přispívali k zprovoznění průmyslových závodů, lidem umožňovali využívat služeb legionářské pošty či vzdělávali místní negramotné obyvatelstvo. Historie a osudy legionářů byly nacistickým i komunistickým režimem záměrně utajovány. Osmáci tak díky Legiovlaku měli příležitost poznat dříve utajovanou část naší historie.
Součást Legiovlaku je přístup do veřejné online databáze Krev legionáře, kterou spravuje právě Česká obec legionářská. V současnosti tato databáze obsahuje několik tisíc životopisů legionářů, dokonce přes 18 tisíc legionářů má k životopistným datům přiřazenou i vlastní portrétovou fotografii. Cílem této databáze je zmapovat osudy co nejvíce československých legionářů a přiřadit k nim fotografii. Do databáze lze nejen nahlédnout a vyhledat podle jména a příjmení osudy svého předka, ale rovněž přispět vlastními rodinnými materiály či fotografiemi.
Legiovlak bude na přibyslavském nádraží stát až do neděle 21. května, kdy odjede do další destinace v Pacově. Legionářskou soupravu si lze prohlédnout ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendu pak od 9 do 19 hodin.
Martin Ležák