Příběhy našich sousedů podruhé...

24.5.2023
Spolek Přátelé školy ve Ždírci nad Doubravou odměnil žákyně 9.A krásnými knihami.

Nikol Coufalová, Maruška Pavlíčková a Anička Průchová z 9. A pracovaly od října 2022 do dubna 2023 ve školním týmu v náročném projektu Příběhy našich sousedů. Co jejich činnost obnášela?

Vyhledat ve svém okolí pamětníka, který prožil část svého života v totalitním režimu, připravit si otázky pro rozhovor s pamětníkem, seznámit se s historií totalitního Československa, opakovaně pamětníka navštívit, natočit s ním rozhovor, pořídit videonahrávky, zdokumentovat dobové fotografie, pořizovat fotografie z průběhu projektu, sepsat pamětníkův životopis a medailonek, ... Ze získaných materiálů poté vytvořit dokumentární film v předepsaném rozsahu. Jak na to?

Další aktivitou v rámci projektu byl workshop v Centru dokumentárních filmů v Jihlavě, kde se žákyně seznámily s prací filmového scénáristy, střihače a režiséra. Svoji práci děvčata představila v kině Vysočina ve  Žďáru nad Sázavou, kde proběhla slavnostní prezentace za účasti odborné poroty, představitelů Města Žďár nad Sázavou, zástupců zapojených škol a zástupců neziskové organizace Post Bellum, v rámci které projekt Příběhy našich sousedů opakovaně probíhá.

Vedle mnoha dovedností, které si účastníci projektu během své práce osvojí, je velikým benefitem setkání a sblížení mladší a starší generace, vzájemné naslouchání a sdílení zážitků. Na tom se shodují všichni účastníci tohoto projektu.

Blanka Křivohlavá